* Alexander Mutiso Munyao din Kenya a câştigat cursa bărbaţilor în 2:04:01.

La Maratonul din Londra 2024, Peres Jepchirchir a doborât singurul record mondial al femeilor cu un timp de 2:16:16.
Ea a fost însoțită de Tigist Assefa, Megertu Alemu și Joyciline Jepkosgei în băterea recordului anterior de 2:17:01. În cursa bărbaților, Alexander Mutiso Munyao din Kenya a câștigat cu un timp de 2:04:01, depășind Kenenisa Bekele. Emile Cairess și Mahamed Mahamed au terminat pe locul trei și patru pentru echipa britanică, cu Cairess care a stabilit un nou record personal de 2:06:46, făcându-l al doilea cel mai rapid britanic pe distanță. Textul raportează calificarea lui Cairess și Mahamed pentru Jocurile Olimpice în cursele cu scaune cu rotile, ambele terminând sub timpul de calificare de 2:08:10. Elveția a avut un succes dublu, Marcel Hug și Catherine Debrunner câștigând cursele respective cu confort. Hug, de patru ori câștigătoare a Maratonului din Londra, a terminat cu 31 de secunde înaintea lui Daniel Romanchuk, în timp ce Debrunner a condus cea mai mare parte a cursei pentru femei și a câștigat cu peste șase minute înaintea Manuelei Schar. Cursa pentru femei a fost considerată una dintre cele mai bune curse din istorie, cu trei dintre cele patru femei cele mai rapide din istorie. Un grup de femei care alergau maratonul conducea cursa din Londra fără niciun atlet bărbat, cu scopul de a obţine un record numai pentru femei. S-au distanţat repede de restul câmpului. Pe măsură ce grupul principal s-a subțire, au rămas doar Jepchirchir, Assefa, Jepkosgei și Alemu. Au alergat împreună până la ultima etapă, unde Jepchirchir a lovit pentru victorie. Femeia de 30 de ani a trecut prima linia de sosire, învingând-o pe Assefa pentru a-și asigura victoria la Londra pentru prima dată.